GoogleGoogle pro českou kulturu

Celoroční program českého Google zaměřený na využití nových technologií pro podporu české kultury, umění a talentů

Program „Google pro českou kulturu“ je součástí iniciativy „Google pro českou společnost” a zastřešuje několik plánovaných kulturních projektů, které společnost Google chystá oznámit. Cílem programu je využít nové technologie k podpoře českých talentů, zpřístupnění české kultury i umění a umožnění jejich dalšího šíření. Veřejnost se může těšit na řadu zajímavých kulturních projektů, které budeme v průběhu letošního roku s českými partnery z oblasti kultury a umění postupně představovat.

Mapa Street View je bohatší o českou kulturu a historii

Street View mapa se teď rozrůstá o další významná města a historicky či kulturně důležitá místa v Čechách i na Moravě. Uživatelé z celého světa se budou moci vydat do ulic více než pěti desítek měst České republiky. Navíc v rámci projektu “Special collects” se objeví desítky míst, která byla nafocena speciální Street View tříkolkou. Mezi nimi jsou památky UNESCO, ale i vybrané zámky, hrady, kláštery, zoologické zahrady a další neobvyklé lokality, které mohou přilákat turisty a podpořit rozvoj cestovního ruchu v regionech.

Nově tedy bude možné si prostřednictvím Street View prohlédnout kostel Svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou nebo město Kroměříž, kde se nachází skvostný Arcibiskupský zámek s přilehlou Květnou a Podzámeckou zahradou. Nechybí Kutná Hora s dominujícím chrámem svaté Barbory. Zajímavá je zde i hřbitovní kaple Všech svatých s Kostnicí.

“V uplynulém roce se nám pomocí Street View aut a tříkolek podařilo sesbírat desítky tisíc kilometrů českých a moravských ulic, silnic a historických lokalit, a také aktualizovat některá již dříve nasbíraná místa,” říká Jarda Bengl, produktový manažer z Curychu a dodává: “Věříme, že před letními prázdninami bude tato velká Street View mapa skvělou inspirací 'kam na výlet' pro všechny příznivce cestování z domova i zahraničí.”

Živě z českých hudebních festivalů na Google+

Letos měli hudební fanoušci jedinečnou příležitost zažít atmosféru hudebních festivalů a dostat se ke svému oblíbenému interpretovi. Na letních festivalech Jam Rock, Rock for People a Sázavafestu jsme uspořádali živé rozhovory s vybranými hudebníky prostřednictvím speciální funkce Vysílaného Hangoutu ve službě Google+. Díky této technologii měl "každý" šanci sledovat rozhovor naživo a dokonce se hudebníků na cokoli zeptat. Živé rozhovory, např. s kapelami Nightwork, Charlie Straight nebo Mandrage a s hudebníky jako Aneta Langerová, Jiří Macháček, Katarína Knechtová nebo Dan Bárta, byly vysílány na Google+ stránce Českého YouTube Festu a jsou k dispozici na na YouTube kanálu youtube.cz/ceskyfest.

Máme finalisty druhého kola YouTube Festu!

Druhý ročník Českého YouTube Festu, pořádaný hudebním magazínem iREPORT a Ochranným svazem autorským (OSA) ve spolupráci s českým Googlem, má své vítěze. Rozhodli o nich samotní uživatelé YouTube. Tím absolutním se stal pop-rockový projekt Bek Ofis. Na druhé pozici se s písní Sečna umístila indie rocková parta Pankix. Třetí příčku obsadila moravská ethno-metalová skupina Silent Stream of Godless Elegy. Ta do soutěže poslala klip Skryj hlavu do dlaní. Čtvrté místo patří beatfolkové formaci EPY DE MYE, který bodovala s písní Opustíme vzory. Pětku pak uzavírá song Levituju od kapely KOFE-IN.

Jan J. Nedvěd, frontman pražské hudební skupiny Bek Ofis úspěch komentuje: „Je to perfektní dárek nejprve od poroty, které si vážíme, a následně od fanoušků, kteří nás dlouhodobě podporují,“ a dodává: „Je to krásný pocit a zároveň forma ocenění, ve kterou jsme skrytě doufali. Bereme to jako jednu z nejdůležitějších forem podpory toho, co jsme doposud vytvořili.“

Show Jana Krause na YouTube

Nový partnerský kanál na portálu YouTube pod názvem “SJKshow” umožní tvůrcům pořadu originálně vytvořený obsah monetizovat a zároveň využít nástroj “ID obsahu” (Content ID) pro kontrolu obsahu v zájmu ochrany autorských práv.Kromě všech předchozích epizod tam uživatelé najdou i bonusový materiál vytvořený speciálně pro YouTube.

“Dnešním standardem je druhý život TV pořadu na webu. Pokud jde o video, je pro mě YouTube standardem. Ostatní jsou buď variace, nebo specializace, nebo marnosti,” komentuje Jan Kraus a pokračuje: "Bez identifikace obsahu a správy autorských práv nelze šířit a provozovat nic, co stojí na autorském základě.”

Ryze české Doodly

Každý rok se snažíme najít výjimečné české osobnosti z oblasti kultury, historie, umění a jiných sfér a grafickou změnou loga na domovské stránce Googlu oslavujeme jejich významná výročí. 18. dubna jsme si prostřednictvím originálního Doodlu připomněli 75. výročí narození Jana Kaplického, významného českého architekta, jehož stavby znají lidé po celém světě i za hranicemi České republiky. 8. července jsme si připomněli 165. výročí narození Františka Křižíka, významného českého technika, průmyslníka a vynálezce. Google je v ČR už více než pět let a za tu dobu vzniklo už několik ryze českých Doodlů včetně Boženy Nemcové, Alfonse Muchy, Jaroslava Seiferta, Josefa Lady, Vlasty Buriana nebo Václava Čtvrtka (autora Rumcajse nebo víly Amálky).

Supraphon nově také na YouTube

České hudební vydavatelství Supraphon spouští svůj zcela nový partnerský kanál youtube.cz/supraphon na videoportálu YouTube. Cílem je rozšířit aktuální portfolio služeb pro umělce, které zastupuje, včetně komplexnější ochrany autorských práv. Na novém kanálu se již objevila videa známých českých interpretů včetně Karla Gotta, Václava Neckáře nebo skupiny Nightwork. Nový partnerský kanál umožní obsah monetizovat a zároveň využít nástroj “ID obsahu” (Content ID) pro kontrolu obsahu v zájmu ochrany autorských práv.

„Internet má v současné době pro hudební videa minimálně stejný, ne-li větší význam než televize. YouTube je centrem videa na internetu a spolupráce nám přinese větší kontrolu a přehled o užívání audio i video obsahu a další možnost jeho monetizace,“ uvádí za Supraphon jeho New Business Manager Antonín S. Milata a pokračuje: „Nechceme nikomu bránit či blokovat možnost náš obsah používat, naopak partnerství vidíme jako otevřenou bránu k dalším možnostem spolupráce s mnoha talentovanými umělci a interprety.“

ZOO Praha slaví 80. narozeniny s novým YouTube kanálem

Při příležitosti svých 80. narozenin ZOO Praha spouští svůj nový oficiální kanál na YouTube. Technologie teď umožní i fanouškům a návštěvníkům přispívat a spoluvytvářet video galerii zoologické zahrady. Videogalerie bude obsahovat i vlastní produkci.

“Pražská zoo se dlouhodobě snaží o spolupráci se silnými partnery a YouTube je nejpopulárnější video platformou, která nám umožní oslovit velký počet fanoušků,” říká Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha a dodává: “Neméně důležitá je možnost šíření na různých platformách od mobilních telefonů až po moderní televize.”

Český YouTube fest 2011

Tvoje hudba + český text = Český YouTube Fest

Hudební magazín iREPORT a Ochranný svaz autorský (OSA) zorganizovali ve spolupráci s českým Googlem Český YouTube Fest na kanálu youtube.cz/ceskyfest. Soutěž odstartovala na YouTube virtuální přehlídkou hudebních talentů a kapel z Čech, Moravy a Slezska. Kapely měly do 8. května nahrát na YouTube kanál soutěže vlastní video, které v první fázi zhodnotila odborná porota pod vedením Xindla X. O konečném vítězi rozhodovali uživatelé YouTube svými hlasy online. Historicky prvním vítězem Českého YouTube Festu se stala skupina Flattus ze zaslanou skladbou Timeout. Flattus si díky vítězství zahraje na známých českých festivalech.

Art Projekt

Art Projekt je unikátní projekt, v rámci něhož společnost Google ve spolupráci se 17 světovými muzei, včetně českého Musea Kampa, vytvořila virtuální galerii více než tisíce uměleckých děl a několika tisíc záběrů interiérů. Projekt využívá různorodé technologie Google, jako jsou mapy a Street View, video portál YouTube či aplikaci pro třídění a publikování fotek Picasa. Kromě virtuální prohlídky muzeí si uživatelé budou moci ze zpřístupněných děl vytvořit osobní sbírky, přidávat komentáře k vybraným obrazům a svou sbírku sdílet s přáteli. Svou virtuální prohlídku můžete začít zde.

Art Project

Digitalizace Národní knihovny České republiky

Národní knihovna České republiky je dvanáctou evropskou knihovnou, druhou knihovnou ve střední Evropě, jejíž vybraná díla uchováme a následně zpřístupníme ve službě Knihy Google (google.cz/knihy). Díky projektu digitalizace Národní knihovny se výzkumníkům, studentům i laické veřejnosti na celém světě otevře unikátní cesta ke vzácným tiskům (200 tisíc historických knih), jež jsou ve správě odboru Historických a hudebních fondů NK ČR a Slovanské knihovny.

© Google