Jak vám pomáháme zabezpečit se před podvody

Stejně jako v offline světě se na internetu pohybuje řada podvodníků a někteří jsou dost dobří. Společnost Google podniká řadu opatření, aby vám pomohla se před těmito podvody chránit.

Zákaz nekalých reklam (a nekalých inzerentů)

Máme velmi jasně stanovené zásady, kdo může zobrazovat reklamy prostřednictvím nástrojů společnosti Google. Naše zásady pro reklamy jsme navrhovali s ohledem na bezpečí a důvěru uživatelů. Nedovolujeme například reklamy na stahování škodlivých souborů nebo padělky zboží ani reklamy s nejasnými účtovacími praktikami. A pokud narazíme na podvodnou reklamu, nezakážeme jen danou reklamu, zakážeme rovnou i inzerenta, který už nikdy nebude moci spolupracovat s Googlem.

Jasné informace o ceně

Jeden ze způsobů, jak online podvodníci získávají peníze, je, že pomocí cizího počítače nebo telefonu provádějí činnost, která dotyčného vlastníka stojí peníze, a tyto peníze pak směřují podvodníkovi. Mezi takové podvody patří například vytvoření aplikace, která způsobí, že něčí telefon odesílá placené textové zprávy nebo volá na placené telefonní linky, za což jsou vlastníkovi telefonu účtovány peníze, které pak dostane podvodník.

V telefonech s platformou Android můžete v popisu aplikace v obchodě Google Play v části „oprávnění“ zobrazit, jaké požadavky bude mít daná aplikace ohledně práce s vaším telefonem. Ještě před stažením aplikace se podívejte na tyto informace, abyste mohli posoudit, zda chcete tuto aplikaci opravdu stáhnout či nikoli. Když se například chystáte stáhnout novou aplikaci, která pouze nastavuje vyzváněcí tón, je podivné, že vyžaduje oprávnění telefonovat bez vašeho vědomí. Pokud vám to bude podezřelé, můžete se rozhodnout aplikaci neinstalovat.

U nejnovějších zařízení s platformou Android vám dáme vědět, pokud se aplikace pokusí odeslat SMS na telefonní číslo, které by mohlo být zpoplatněno. Můžete se pak rozhodnout, zda aplikaci povolíte odeslat zprávu, nebo zda zprávu zablokujete.