Základy zabezpečení v rodině

Zde naleznou vytížení rodiče rychlá doporučení, jak celou rodinu zabezpečit na internetu.

 1. Mluvte s dětmi o bezpečnosti na internetu. Stanovte jasná pravidla a požadavky na používání technologií i následky, které bude mít jejich nedodržení. A co je nejdůležitější, jednejte s nimi tak, aby se nebály požádat vás o pomoc, až budou postaveny před obtížné rozhodnutí. Vaše děti se tak budou cítit na internetu bezpečně, budou-li jej prohlížet samy, a v případě nejasností budou vědět, na koho se obrátit – na vás.
 2. Používejte technologie společně. Je to dobrý způsob, jak se naučit pracovat s internetem bezpečně, a pokud se vyskytnou nějaké problémy, budete je moci vyřešit společně na místě.
 3. Mluvte o internetových službách a stránkách. Hovořte s dětmi o tom, jaké stránky rády navštěvují a jaké stránky jsou pro ně vhodné.
 4. Chraňte svá hesla..Naučte svou rodinu, jak na internetu vytvářet bezpečná hesla. Připomeňte jim, že svá hesla nemají nikomu sdělovat, snad s výjimkou důvěryhodné dospělé osoby, například rodiče. Zajistěte, aby si zvykly odhlašovat se od internetových účtů, když používají veřejné počítače ve škole, kavárně nebo knihovně.
 5. Používejte nastavení ochrany soukromí a ovládací prvky sdílení. Existuje mnoho webových stránek pro sdílení myšlenek, fotek, videí, aktualizací stavů a dalších věcí. Řada těchto služeb umožňuje nastavit ochranu soukromí a před zveřejněním obsahu zvolit, kdo ho bude moci zobrazit. Promluvte si s dětmi o tom, co je vhodné veřejně sdílet a co nikoli. Naučte je respektovat soukromí ostatních tím, že nebudou zveřejňovat soukromé podrobnosti o své rodině ani přátelích a ve veřejně sdíleném obsahu nebudou nikoho označovat jménem.
 6. Kontrolujte věková omezení: Mnoho internetových služeb (včetně služeb Google) má stanovenou minimální věkovou hranici uživatelů. Abyste například mohli mít účet Google, musíte splnit požadavky na věk. Některé služby Google jsou navíc přístupné pouze uživatelům starším 18 let. Než svému dítěti dovolíte, aby si někde zaregistrovalo účet, vždy si přečtěte smluvní podmínky příslušné služby. Také si s dětmi ujasněte, které stránky a služby mohou používat, máte-li nastavena nějaká pravidla.
 7. Učte děti odpovědné komunikaci. Doporučujeme řídit se následujícím pravidlem: Pokud byste něco nedokázali říci člověku do očí, neposílejte to ani ve zprávě nebo e-mailu a nezveřejňujte to ani jako komentář na stránce. Promluvte si o tom, jak může chování na internetu zasáhnout ostatní uživatele, a vytvořte rodinná pravidla vhodného způsobu vyjadřování.
 8. Poraďte se s ostatními dospělými. Promluvte si s přáteli, širší rodinou, učiteli, školiteli a poradci. Máte-li nějaké pochybnosti, mohou vám dobře poradit ostatní rodiče nebo odborníci pracující s dětmi, zejména jedná-li se o technologickou oblast, ve které se příliš neorientujete.
 9. Chraňte svůj počítač a svoji totožnost. Používejte antivirový program a pravidelně jej aktualizujte (pokud nemáte Chromebook, který antivirový program nepotřebuje). Promluvte si s dětmi o různých osobních údajích, které by se neměly na internetu zveřejňovat – například rodné číslo, telefonní číslo nebo adresu domů. Naučte je, že nemají přijímat soubory ani otevírat e-mailové přílohy od neznámých lidí.
 10. Neusínejte na vavřínech. Zabezpečení není jednorázová záležitost. Technologie i potřeby vašich dětí se neustále vyvíjejí. Nepřestávejte o problémech mluvit. V případě potřeby rodinná pravidla upravte, kontrolujte, jak si děti vedou, a jednou za čas si o všem promluvte. Níže naleznete tipy našich partnerů ohledně nejčastějších problémů, které rodiče zajímají.

Rada od našich partnerů

E-Bezpečí

 1. Na internetu se chovejte stejně, jako v běžném „nevirtuálním" životě - chraňte si své soukromí, prověřujte si ostatní uživatele, se kterými komunikujete, chraňte si své přístupové údaje k jednotlivým účtům na internetu, nepoužívejte univerzální hesla.
 2. V žádném případě nezveřejňujte na internetu intimní (sexuálně explicitní) materiály, mohou být v budoucnu zneužity k vašemu vydírání. Další informace naleznete zde.
 3. Pokud jste rodiče, limitujte čas, který tráví vaše děti u počítače. Kontrolujte používání internetových služeb svými dětmi - zejména jejich aktivity v prostředí sociálních sítí. Účet na sociálních sítích si zakládejte společně s dětmi. Uvědomte si věkové limity pro používání sociálních sítí (13 let) a vysvětlete dětem, proč je nebezpečné mít účet na sociálních sítích v mladším věku (ve věkové hranici pod 13 let). Další informace naleznete zde.

Safer Internet

 1. Před tím, než odešlete anebo publikujete jakoukoliv informaci v prostředí internetu, uvědomte si, že tuto informaci si může přečíst a dohledat každý uživatel online. Jde tedy o informaci veřejnou a dobře si rozmyslete, zda ji opravdu chcete veřejně sdílet.
 2. Nedůvěřujte cizím osobám na internetu. Informace, které o sobě internetoví uživatelé zveřejňují, zdaleka nemusí odpovídat tomu, jací skutečně jsou. Realita bývá často opačná.
 3. Chraňte své osobní údaje a soukromí. Buďte si vědomi faktu, že v internetovém prostředí se k nim může dostat takřka kdokoliv.

Linkabezpeci

 1. Zajímejte se o to, čemu se vaše dítě na internetu věnuje, a nechte se dítětem poučit o službách, které na internetu využívá.
 2. Sledujte, kolik času na internetu trávíte Vy nebo Vaše děti.
 3. Základem při komunikaci rodiče s dítětem je otevřenost. Při nepříjemných zkušenostech dítěte s děsivým obsahem nebo nepříjemným člověkem není řešením trestat dítě nebo mu dokonce bránit používat internet, ale poradit mu, jak se v budoucnu nepříjemným zkušenostem vyhnout. Jak se rodič při podobné situaci zachová, určuje, zda se mu dítě svěří i v budoucnu.

Bezpečnostní nástroje

Objevte pět nejlepších bezpečnostních funkcí Google určených k zabezpečení vaší rodiny na internetu.

Google Play

Filtrování aplikací podle hodnocení obsahu pomocí rodičovské kontroly

Pomocí rodičovské kontroly lze omezit obsah, který je možné stáhnout nebo zakoupit na Google Play. Můžete tak vyhledávat obsah vhodný pro vás i vaši rodinu.

Další informace

Spusťte v zařízení aplikaci Obchod Play.

V levém horním rohu klepněte na ikonu nabídky.

Klepněte na Nastavení.

Klepněte na možnost Rodičovská kontrola.

Rodičovskou kontrolu zapněte.

Vytvořte kód PIN.

Klepněte na Aplikace a hry.

Vyberte úroveň hodnocení.

YouTube

Nastavte si filtr, který vyblokujte nevhodný obsah

Pokud nechcete, aby se při prohlížení YouTube zobrazoval obsah pro dospělé nebo obsah s věkově omezeným přístupem, přejděte do spodní části libovolné stránky YouTube a aktivujte Bezpečný režim. Bezpečný režim pomáhá filtrovat potenciálně nevhodný obsah z výsledků vyhledávání, souvisejících videí, seznamů videí, pořadů a filmů.

Další informace

Přejděte do spodní části jakékoli stránky YouTube a klikněte na rozbalovací nabídku v části Bezpečný režim.

Bezpečný režim povolíte nebo zakážete výběrem možnosti Zapnout nebo Vypnout.

Chcete-li nastavení uzamknout, přihlaste se k účtu Google.

Po přihlášení budete mít možnost nastavení zamknout.

Chrome

Mějte kontrolu nad tím, co členové vaší rodiny mohou vidět na internetu

Chcete-li ovládat, které weby smí vaše rodina na internetu navštěvovat, nastavte v prohlížeči Google Chrome dozorované uživatele. Funkce dozorovaných uživatelů vám umožní zobrazit, které stránky uživatelé navštívili, a zablokovat weby, které se jim nemají zobrazovat.

Další informace

Chcete-li v Chromebooku nastavit dozorovaného uživatele, začněte na hlavní přihlašovací obrazovce a klikněte na možnost Přidat uživatele.

Na pravé straně obrazovky zvolte možnost Vytvořit dozorovaného uživatele.

Klikněte na možnost Vytvořit dozorovaného uživatele.

Přihlaste se k účtu, který bude dozorovaného uživatele spravovat, a klikněte na tlačítko Další.

Pro dozorovaného uživatele zvolte uživatelské jméno, heslo a obrázek. Klikněte na tlačítko Další.

Android

Omezte přístup jen na schválené aplikace a hry

Chcete sdílet tablet, aniž byste sdíleli veškerý svůj obsah? V tabletech Android verze 4.3 a vyšší můžete vytvořit omezené profily, které nastaví přístup jiných uživatelů k funkcím a obsahu v tabletu.

Další informace

Pokud jste vlastníky tabletu, klepněte na možnost Nastavení → Uživatelé → Přidat uživatele nebo profil.

Klepněte na Omezený profil → Nový profil a zadejte název profilu.

Pomocí přepínačů Zapnuto/Vypnuto a nastavení můžete spravovat přístup k funkcím, nastavením a aplikacím.

Stisknutím tlačítka napájení se vraťte na obrazovku uzamčení a poté klepněte na ikonu nového profilu.

Po dokončení nastavení bude plocha prázdná. Chcete-li začít používat nový profil, klepněte na ikonu Všechny aplikace.

Zobrazit další bezpečnostní nástroje