Vyhněte se podvodům

Ne, skoro určitě jste nevyhráli v žádné loterii, o které jste dosud nikdy neslyšeli. Ne, prací z domova opravdu nevyděláte velké peníze. A tahle nabídka je skutečně až moc dobrá na to, aby byla pravdivá.

Internet je úžasný prostor, ale ne všichni lidé na webu mají dobré úmysly. Zde uvádíme tři jednoduché zásady, jak se vyhnout podvodům a pohybovat se na internetu bezpečně:

Dávejte pozor na cizí lidi, kteří vám nabízejí dary

Zpráva, která vám blahopřeje, že jste miliontým návštěvníkem stránky, nabízí tablet nebo jinou skvělou cenu za vyplnění dotazníku nebo propaguje rychlé a snadné způsoby, jak vydělat peníze nebo získat práci („rychle zbohatněte prací z domova, stačí dvě hodiny denně“), vám asi ve skutečnosti žádné štěstí nepřinese. Pokud vám někdo napíše, že jste vyhráli, a žádá vás o vyplnění formuláře s osobními údaji, nenechte se zlákat k jejich vyplnění. Když do takového formuláře začnete zadávat data, vaše údaje mohou být odesílány podvodníkům i v případě, že nekliknete na tlačítko Odeslat.

Pokud dostanete zprávu od někoho, koho znáte, ale zpráva se vám úplně nezdá, mohlo se stát, že účet vašeho známého byl napaden počítačovým podvodníkem a ten se pokouší vylákat od vás nějaké peníze nebo informace. Proto buďte opatrní, jak odpovíte. Docela běžná taktika je urgentní žádost o poslání peněz, že dotyčný uvízl v cizí zemi, okradený o peníze i telefon, takže mu ani nejde zavolat. Zpráva vás může také vyzývat ke kliknutí na odkaz, abyste se podívali na obrázek, článek či video, přičemž odkaz ve skutečnosti vede na web, který se může pokoušet ukrást vaše údaje. Takže než na něco kliknete, pořádně si to rozmyslete.

Vyhledejte si informace sami

Když nakupujete online, vyhledejte si informace o prodejci a dejte pozor na podezřele nízké ceny, stejně jako v normálním obchodě. Důkladně prověřujte online nabídky, které vypadají příliš dobře na to, aby byly pravdivé. Nikdo se nechce nechat zlákat k nákupu padělků zboží. Lidé, kteří vám nabízejí obvykle nezlevňované a drahé produkty a služby zadarmo nebo s 90% slevou, nejspíš nebudou mít moc čisté úmysly. Pokud používáte Gmail, při otevření e-mailu, který náš systém vyhodnotil jako možný podvod, uvidíte v horní části stránky velké upozornění. Vidíte-li toto upozornění, opravdu důkladně si rozmyslete, zda chcete na tento e-mail odpovídat.

Dávejte pozor na podvody, které využívají značku Google. Google neprovozuje žádnou loterii. Neúčtujeme žádné poplatky za zaškolení nových zaměstnanců. Pokud dostanete e-mail, že jste byli přijati na pracovní místo ve společnosti Google, ale že prý nejprve musíte zaplatit poplatek na zaškolení, je to podvod. Dávejte pozor na lidi, kteří tvrdí, že prodávají auta prostřednictvím Peněženky Google. Přečtěte si o dalších různých podvodech využívajících značku Google.

Jste-li na pochybách, neriskujte

Máte z nějaké reklamy nebo nabídky špatný pocit? Důvěřujte svému instinktu! Klikejte na reklamy a nakupujte produkty pouze z webů, které jsou bezpečné, prověřené a důvěryhodné.

Většina platforem pro obchodování má program důvěryhodných prodejců a kupujících. Tito obchodníci budou obvykle mít na svých profilech viditelné razítko či certifikát programu důvěryhodnosti. Ověřte, zda je toto razítko či certifikát skutečně legitimní. Přečtěte si pravidla příslušné platformy pro obchodování. Pokud platforma podobné programy nenabízí, podívejte se na počet a kvalitu hodnocení daného prodejce.

A pokud jste našli nebo klikli na špatnou reklamu na nějakých stránkách Google, nahlaste nám prosím tuto skutečnost, abychom ji mohli řešit.