Bezpečnost nákupů na internetu

Stále více nákupů probíhá online. Google spotřebitelům při hledání produktů mnoha různými způsoby pomáhá, a ačkoli nemůžeme obsah na internetu ovlivnit, přejeme si, aby nakupování online bylo bezpečné. Naprostá většina transakcí probíhá bez problémů, ale v některých případech se může vyskytnout riziko. Proto jsme vytvořili tuto stránku, kde naleznete užitečné tipy a nástroje, které vám pomohou nakupovat na internetu bezpečně.

Tipy pro bezpečnost

 • Pokud něco vypadá příliš dobře na to, aby to mohla být pravda…: pak to většinou pravda není. Srovnávejte uvedené ceny s podobným zbožím od ostatních prodejců. Pokud se cena výrazně liší, buďte opatrní. Dobře si prodejce prověřte a zeptejte se na stav prodávaného zboží. Pokud web nabízí produkty s výraznou slevou, obsahuje pravopisné chyby nebo používá nekvalitní obrázky z oficiálního webu majitele značky, je možné, že nabízí padělané zboží. Buďte opatrní, protože některé weby s padělanými produkty napodobují web majitele značky používáním podobného rozvržení a podobných obrázků nebo používají název značky v názvu své domény.

 • Prověřte se neznámé prodejce: Pokud jste u daného obchodníka dosud nenakupovali, předem si zkontrolujte jeho spolehlivost. Projděte si například jeho historii a vyhledejte na webu recenze od kupujících, kteří s prodejcem mají zkušenosti. Poctiví obchodníci by vám měli poskytnout kontaktní údaje, abyste se na ně mohli obrátit v případě dotazů nebo problémů s transakcí – může jít o poštovní adresu, telefonní číslo nebo e-mailovou adresu. Weby prodávající padělané zboží často používají oficiálně vypadající adresy URL, které mohou obsahovat fráze jako [značka]levně.cz nebo official[značka].com. Majitele domény můžete dohledat například pomocí databáze WhoIs.

 • Používejte platební metody s ochranou kupujícího: Vydavatelé platebních karet v mnoha případech omezují vaši odpovědnost za podvodné nákupy online. Některé systémy pro platbu online chrání kupující tím, že s prodejci nesdílejí celé číslo platební karty.

 • Přečtěte si všechny informace: Než nakoupíte, seznamte se se zásadami ohledně dopravy, záruky a reklamace. Některé obchody vracejí peníze, jiné za vracení zboží účtují poplatky nebo nabízejí pouze poukázky k dalšímu nákupu.

 • Schovejte si doklad o transakci: Pokud budete potřebovat vrátit zboží nebo vznést námitku proti neoprávněným poplatkům, je vhodné mít digitální nebo papírový doklad o koupi.

 • Vyhněte se napadeným webům a věnujte pozornost adresnímu řádku prohlížeče: Když budete po kliknutí na odkaz okamžitě přesměrováni, mohl být daný web napaden hackery nebo může obsahovat malware. Malware, jako jsou například viry, počítačové červy nebo trojské koně, mohou do vašeho počítače nenápadně instalovat nežádoucí software. Některé napadené weby vás nepřesměrují na jiný web, ale mohou obsahovat irelevantní a spamový obsah. Proto je důležité sledovat adresní řádek prohlížeče, abyste měli jistotu, že skutečně navštěvujete odkaz, na který jste klikli.

 • Zadávejte citlivé adresy do adresního řádku prohlížeče: Nepřecházejte do citlivých účtů klikáním na odkazy nebo kopírováním a vkládáním adres. Místo toho zadávejte adresy ručně. Ujistěte se však, že adresu zadáváte správně. Některé podvodné stránky vypadají jako skutečný web, ale jejich cílem je vylákat z vás údaje o účtu.

 • Na podezřelých webech nezadávejte osobní údaje: Pokud vás web žádá o více osobních údajů, než kolik je potřeba k zakoupení produktu nebo objednání služby (např. údaje o bankovních účtech, odpovědi na bezpečnostní otázky nebo hesla), postupujte opatrně. Takové požadavky mohou ukazovat na pokus o podvod. Některé weby mohou být přesnou kopií oficiálního webu, včetně log a textu, ale jsou provozovány podvodníky a jejich jediným cílem je získat vaše osobní údaje. Přečtěte si tipy ohledně phishingových webů a jejich nahlašování.

 • Používejte silná hesla: Nepoužívejte stejná hesla v několika účtech a pravidelně je měňte, obzvlášť pokud máte podezření, že by váš účet mohl být ohrožen. Přečtěte si tipy k vytvoření silného hesla.

 • Odesílejte informace pouze pomocí zabezpečeného připojení: Při odesílání citlivých informací, například čísel platebních karet a bankovních účtů, vždy zkontrolujte, zda adresní řádek obsahuje schéma https:// (v prohlížečích Google Chrome a Internet Explorer také ikonu zámku). V případě peněžních účtů zkontrolujte, zda má web certifikát rozšířeného ověření (EV) – pokud se adresa URL nebo název webu v adresním řádku většiny novějších prohlížečů zobrazí zeleně, provozovatel webu je ověřen.

 • Nezadávejte finanční transakce z veřejných počítačů: Nepřihlašujte se z veřejných nebo sdílených počítačů k účtům, které obsahují citlivé finanční údaje (např. bankovní účty, účty platebních karet nebo obchodní weby). Pokud s podobnými údaji pracujete ve veřejném nebo sdíleném počítači, nezapomeňte se po dokončení zcela odhlásit a zavřít okno prohlížeče.

 • Zkontrolujte, zda jste dostali, za co jste zaplatili: Až obdržíte zboží, ihned zkontrolujte, zda je v pořádku. Čím dříve se začnete zabývat případným podvodem, tím větší máte šanci, že se vám případ podaří zdárně vyřešit.

Kam se lze obrátit o pomoc?

Stížnostmi spotřebitelů a jejich řešením se zabývá celá řada organizací:

Informace v angličtině a španělštině nabízejí společnosti Better Business Bureau a National Consumers League: http://www.bbb.org/pittsburgh/migration/bbb-news-releases/2012/12/counteract-counterfeiting-and-shoddy-knock-offs-on-the-internet/www.fraud.org.

Stížnostmi na klamavé nebo podvodné obchodní praktiky v USA se zabývá úřad Federal Trade Commission (FTC). Stížnost lze podat na webu http://www.ftc.gov/ftc/contact.shtm.

Stížnost na společnost mimo USA lze podat na webu http://www.econsumer.gov/.

V EU pomáhá při řešení problémů s nakupováním přes hranice síť Evropských spotřebitelských center: http://www.evropskyspotrebitel.cz/.

Bezpečnostní nástroje

Objevte pět nejlepších online bezpečnostních funkcí Google určených k zabezpečení vaší rodiny na internetu.

Účty Google

Zabezpečte účet Google ještě lépe

K účtu Google můžete přidat další úroveň zabezpečení a to tak, že aktivujte dvoufázové ověření. Pokud je dvoufázové ověření zapnuté, odešle Google do vašeho mobilního telefonu heslo vždy, když se někdo pokusí přihlásit z neznámého počítače. To znamená, že se potenciální útočník do účtu nebude moci přihlásit ani v případě, že odcizí nebo uhodne vaše heslo, protože nebude mít přístup k vašemu telefonu. Nyní se můžete chránit pomocí toho, co znáte (heslo), i pomocí toho, co máte (telefon).

Další informace

Kliknutím na své jméno nebo obrázek v pravém horním rohu a potom na možnost Účet otevřete svá nastavení.

V horní části klikněte na Zabezpečení. V sekci Heslo klikněte na Nastavení u položky Dvoufázové ověření.

Zobrazí se podrobný průvodce, který vás provede procesem nastavení.

Poté budete znovu přesměrováni na stránku nastavení dvoufázového ověření. Zkontrolujte své nastavení a přidejte záložní telefonní čísla.

Hotovo! Při příštím přihlášení obdržíte SMS s ověřovacím kódem.

Chrome

Procházejte web v soukromí

Chcete-li procházet web v soukromí, můžete v prohlížeči Chrome ve svém počítači, tabletu nebo telefonu použít anonymní režim. V anonymním režimu se navštívené stránky a stažené soubory nezaznamenávají do historie prohlížení ani stahování.

Další informace

Na liště prohlížeče klikněte na nabídku Chrome → klikněte na Nové anonymní okno.

Otevře se nové okno s ikonou anonymního režimu v rohu. Chcete-li anonymní režim ukončit, stačí okno zavřít.

Účty Google

Váš účet Google po vašem

Na stránce nastavení účtu Google jsou zobrazeny služby a informace přiřazené k vašemu účtu a můžete zde změnit nastavení zabezpečení a soukromí.

Další informace

Kliknutím na své jméno nebo obrázek v pravém rohu a potom na možnost Účet otevřete svá nastavení.

Účty Google

Dostávejte upozornění, pokud se vaše jméno objeví na webu

Sekce Já na webu vám pomůže zjistit a spravovat informace, které se lidem zobrazí, když vás budou vyhledávat na Googlu. Můžete zde nastavit Upozornění Google a sledovat, zda se o vás na internetu zobrazují informace. Sekce vám také bude automaticky navrhovat vyhledávací dotazy, které byste mohli chtít sledovat.

Další informace

Přihlaste se k účtu Google a přejděte do sekce Já na webu.

Klikněte na tlačítko Spravovat webová upozornění a kliknutím na červené tlačítko vytvořte upozornění.

V textovém poli se objeví vaše jméno. Kliknutím do textového pole zobrazíte další doporučená upozornění.

Chcete-li upozornění přidat, klikněte na tlačítko Přidat. Kliknutím na ikonu tužky můžete upozornění upravit a kliknutím na ikonu koše je smažete.

V rozbalovací nabídce Jak často vyberte frekvenci zasílání upozornění.

Účty Google

Spravujte data uložená v účtu Google

Hlavní panel Google zobrazuje vše, co je uloženo ve vašem účtu Google, a nabízí přehled části vaší nedávné aktivity na účtu. V jednom centrálním místě můžete snadno zobrazit data, aktivitu a nastavení služeb jako Blogger, Kalendář, Dokumenty, Gmail, Google+ a další.

Další informace

Přejděte na Hlavní panel, na kterém zobrazíte přehled dat souvisejících s vaším účtem a můžete zde spravovat osobní nastavení.

Zde můžete zobrazit a spravovat data uložená v účtu Google.

Zobrazit další bezpečnostní nástroje