Zabezpečte svá hesla

Hesla jsou první obranná linie proti počítačové kriminalitě. Nejdůležitější je vybrat si silná hesla a používat pro každý důležitý účet jiné heslo. Dobrým zvykem je také hesla pravidelně aktualizovat. Podle následujících doporučení si vytvořte silná hesla a udržujte je v bezpečí.

V každém ze svých důležitých účtů, jako je e-mail nebo internetové bankovnictví, používejte jiné heslo

Používat stejné heslo pro všechny své online účty je jako používat stejný klíč pro dům, kancelář i auto. Pokud se zloděj dostane k jednomu klíči, má přístup ke všemu. Proto nepoužívejte stejné heslo pro online časopis i pro přístup ke svému e-mailu nebo bankovnímu účtu. Není to sice tak pohodlné, ale používání více hesel je rozhodně bezpečnější.

Hesla mějte uschována na tajném místě, na které není snadno vidět

Zapsat si heslo není vždy špatný nápad. Pokud to ale uděláte, nenechávejte papírek s heslem volně přístupný a viditelný na stole nebo na počítači.

Používejte dlouhá hesla obsahující čísla, písmena a symboly

Čím delší je vaše heslo, tím obtížnější je ho uhodnout. Proto používejte dlouhá hesla, aby byly vaše informace v bezpečí. Přidání čísel, symbolů nebo malých i velkých písmen ztíží potenciálním slídilům i dalším lidem vaše heslo uhodnout či prolomit. Nepoužívejte prosím hesla jako „123456“ nebo „heslo“ a v heslech nepoužívejte veřejně dostupné údaje, například své telefonní číslo. Není to příliš originální, a už vůbec ne bezpečné!

Použijte sousloví, které znáte jen vy

Jednou z možností je vymyslet sousloví, které znáte jen vy a které souvisí s konkrétními webovými stránkami, abyste si je lépe zapamatovali. Při vytváření hesla pro e-mail můžete například začít větou „Mí přátelé Pepa a Jana mi každý den posílají jeden vtipný e-mail“ a postupně ji pomocí čísel a písmen pozměnit. „MpPaJmkdp1ve“ je heslo s velkým počtem variací. Opakujte tento postup i u dalších webových stránek.

Nastavte si možnosti pro resetování hesla a udržujte je aktuální

Pokud své heslo zapomenete nebo ztratíte přístup k účtu, potřebujete mít způsob, jak se k účtu dostat zpět. V případě potřeby resetovat heslo vám řada služeb odešle e-mail na sekundární e-mailovou adresu. Proto dbejte na to, aby sekundární e-mailová adresa byla vždy aktuální a měli jste k danému e-mailovému účtu přístup.

Někdy máte také možnost přidat do svého profilu telefonní číslo, na které pak bude v textové zprávě zaslán kód pro resetování hesla. Mít v účtu číslo mobilního telefonu je jeden z nejsnadnějších a přitom nejspolehlivějších způsobů zabezpečení účtu.

Poskytovatel služby může například telefonní číslo použít jako prvek ochrany proti někomu, kdy by chtěl váš účet prolomit. A pokud byste k účtu ztratili přístup, může vám poskytovatel odeslat na telefon ověřovací kód, pomocí kterého se ke svému účtu opět dostanete. Pokud Googlu poskytnete telefonní číslo pro obnovení, neznamená to, že vám začneme posílat reklamy nebo že vás bude častěji obtěžovat telemarketing.

Váš mobilní telefon je bezpečnější identifikační metoda než sekundární e-mailová adresa nebo bezpečnostní otázka. Telefon totiž na rozdíl od ostatních dvou metod fyzicky vlastníte.

Pokud však nechcete nebo nemůžete do svého účtu přidat telefonní číslo, řada webů vás může požádat, abyste si zvolili otázku pro ověření vaší identity v případě, že heslo zapomenete. Pokud vám služba dovoluje vytvořit si vlastní otázku, zkuste vymyslet takovou otázku, na kterou znáte odpověď jen vy sami a není to něco, co jste sdíleli nebo o čem jste psali na sociálních sítích.

Snažte se, aby vaše otázka byla jedinečná, ale přitom zapamatovatelná (můžete použít výše uvedené tipy), aby nikdo jiný nevěděl, jak odpověď správě zadat, i kdyby ji uhodl. Je velice důležité zapamatovat si tuto odpověď. Pokud ji zapomenete, může se stát, že už se do svého účtu nedostanete.

Bezpečnostní nástroje

Objevte pět nejlepších online bezpečnostních funkcí Google určených k zabezpečení vaší rodiny na internetu.

Účty Google

Zabezpečte účet Google ještě lépe

K účtu Google můžete přidat další úroveň zabezpečení a to tak, že aktivujte dvoufázové ověření. Pokud je dvoufázové ověření zapnuté, odešle Google do vašeho mobilního telefonu heslo vždy, když se někdo pokusí přihlásit z neznámého počítače. To znamená, že se potenciální útočník do účtu nebude moci přihlásit ani v případě, že odcizí nebo uhodne vaše heslo, protože nebude mít přístup k vašemu telefonu. Nyní se můžete chránit pomocí toho, co znáte (heslo), i pomocí toho, co máte (telefon).

Další informace

Kliknutím na své jméno nebo obrázek v pravém horním rohu a potom na možnost Účet otevřete svá nastavení.

V horní části klikněte na Zabezpečení. V sekci Heslo klikněte na Nastavení u položky Dvoufázové ověření.

Zobrazí se podrobný průvodce, který vás provede procesem nastavení.

Poté budete znovu přesměrováni na stránku nastavení dvoufázového ověření. Zkontrolujte své nastavení a přidejte záložní telefonní čísla.

Hotovo! Při příštím přihlášení obdržíte SMS s ověřovacím kódem.

Chrome

Procházejte web v soukromí

Chcete-li procházet web v soukromí, můžete v prohlížeči Chrome ve svém počítači, tabletu nebo telefonu použít anonymní režim. V anonymním režimu se navštívené stránky a stažené soubory nezaznamenávají do historie prohlížení ani stahování.

Další informace

Na liště prohlížeče klikněte na nabídku Chrome → klikněte na Nové anonymní okno.

Otevře se nové okno s ikonou anonymního režimu v rohu. Chcete-li anonymní režim ukončit, stačí okno zavřít.

Účty Google

Váš účet Google po vašem

Na stránce nastavení účtu Google jsou zobrazeny služby a informace přiřazené k vašemu účtu a můžete zde změnit nastavení zabezpečení a soukromí.

Další informace

Kliknutím na své jméno nebo obrázek v pravém rohu a potom na možnost Účet otevřete svá nastavení.

Účty Google

Dostávejte upozornění, pokud se vaše jméno objeví na webu

Sekce Já na webu vám pomůže zjistit a spravovat informace, které se lidem zobrazí, když vás budou vyhledávat na Googlu. Můžete zde nastavit Upozornění Google a sledovat, zda se o vás na internetu zobrazují informace. Sekce vám také bude automaticky navrhovat vyhledávací dotazy, které byste mohli chtít sledovat.

Další informace

Přihlaste se k účtu Google a přejděte do sekce Já na webu.

Klikněte na tlačítko Spravovat webová upozornění a kliknutím na červené tlačítko vytvořte upozornění.

V textovém poli se objeví vaše jméno. Kliknutím do textového pole zobrazíte další doporučená upozornění.

Chcete-li upozornění přidat, klikněte na tlačítko Přidat. Kliknutím na ikonu tužky můžete upozornění upravit a kliknutím na ikonu koše je smažete.

V rozbalovací nabídce Jak často vyberte frekvenci zasílání upozornění.

Účty Google

Spravujte data uložená v účtu Google

Hlavní panel Google zobrazuje vše, co je uloženo ve vašem účtu Google, a nabízí přehled části vaší nedávné aktivity na účtu. V jednom centrálním místě můžete snadno zobrazit data, aktivitu a nastavení služeb jako Blogger, Kalendář, Dokumenty, Gmail, Google+ a další.

Další informace

Přejděte na Hlavní panel, na kterém zobrazíte přehled dat souvisejících s vaším účtem a můžete zde spravovat osobní nastavení.

Zde můžete zobrazit a spravovat data uložená v účtu Google.

Zobrazit další bezpečnostní nástroje