Jak vám pomáháme udržet počítač a zařízení čisté

Někteří podvodníci mohou mít zájem o vaše informace, například údaje z bankovního účtu, přijaté e-maily nebo hesla, jiní mohou usilovat o převzetí kontroly nad vaším zařízením – počítačem, tabletem nebo telefonem.

Potom použijí vaše zařízení k vyhledání jiných zařízení, která by mohli ovládat. Obvykle pak pomocí velkého množství počítačů zahltí webové stránky nebo prolomí jejich bezpečnostní systémy.

Nejčastější metodou získání kontroly nad vaším počítačem je instalace škodlivého softwaru, tzv. malwaru. Svůj počítač můžete před malwarem chránit. Také Google usilovně pracuje na vašem zabezpečení. Stovky bezpečnostních expertů nepřetržitě pracují na tom, aby vaše data a zařízení byla v bezpečí.

Chráníme vás před malwarem

Google prohledává web, aby našel stránky, které nejlépe vyhovují vašim dotazům. Stejně tak ale hledá stránky, které pravděpodobně mohou uživatelům uškodit nebo obsahují malware. Každý den rozpoznáme a označíme více než 10 000 takových riskantních webů a v až 14 milionech výsledků vyhledávání Google a 300 000 staženích zobrazíme uživatelům varování, že za daným webem nebo odkazem může být něco podezřelého.

Stejnou technologii používáme ke kontrole, zda vám někdo do Gmailu neposílá zprávy, které by mohly být škodlivé nebo obsahovat malware, a také k zobrazení upozornění, když z webových stránek stahujete něco, co vypadá například jako vyzváněcí melodie nebo dokument PDF, ale obsahuje skrytý kód, který by mohl poškodit váš počítač.

I když přejdete na stránku s malwarem, technici Googlu zabudovali do prohlížeče Chrome další typy ochrany, které zabraňují instalaci malwaru do vašeho počítače a minimalizují dopad malwaru na váš počítač.

Pomáháme vám aktualizovat

Jedním ze způsobů, jak podvodníci mohou získat přístup do počítače, je hledání známých chyb v zabezpečení starších verzí softwaru, který běží ve vašem zařízení. Vědí, že mnoho lidí svůj software a programy vždy neaktualizuje na nejnovější verze, které jsou nejlépe zabezpečeny. Google to ví také, a proto se prohlížeč Chrome automaticky aktualizuje na nejnovější verzi při každém spuštění, čímž bezpracně získáte nejnovější zabezpečení.

Chrome někdy musí pracovat s jiným softwarem (tzv. pluginy), aby například správně zobrazil obrázky nebo přehrál video. Pomocí těchto pluginů mohou podvodníci také získat kontrolu nad vaším počítačem. Pokud Chrome odhalí zastaralý plugin s problémem v zabezpečení, zablokuje tento plugin, dokud neaktualizujete na nejnovější a nejbezpečnější verzi, a zobrazí vám zprávu, že je nutné plugin aktualizovat.

Pomáháme vám se zabezpečením vašeho mobilního zařízení

Chytré telefony s platformou Android od společnosti Google mají podobné zabezpečení, aby se snížilo riziko poškození.

Platforma Android také vyžaduje, aby u každé aplikace v obchodě Google Play bylo uvedeno, k jakým informacím ve vašem zařízení bude mít přístup a jaké bude shromažďovat, abyste mohli rozhodnout, zda této aplikaci věříte. Google Play také automaticky prohlížíme, abychom mohli škodlivé aplikace zablokovat a odstranit. V některých telefonech Android navíc naše služba pro ověření aplikací kontroluje potenciálně škodlivé aplikace bez ohledu na to, odkud je instalujete. Tato bezplatná služba vám tedy poskytuje další úroveň zabezpečení v případě, že instalujete aplikace z neznámých zdrojů jako internet nebo obchod s aplikacemi třetí strany.