Zabraňte krádeži identity

Podobně jako zloději a lupiči, i internetoví podvodníci mají spoustu způsobů, jak odcizit osobní údaje a peníze. Zloději byste klíče od bytu nikdy nepůjčili. Stejně byste se měli chovat i na internetu, abyste byli chráněni před podvody a krádeží identity. Seznamte se s běžnými triky podvodníků, abyste se mohli lépe chránit před internetovými podvody a krádeží identity. Zde je několik základních tipů.

Pokud objevíte podezřelý e-mail, chatovou zprávu nebo webovou stránku s žádostí o poskytnutí osobních nebo finančních údajů, nikdy neodpovídejte

Buďte obezřetní, narazíte-li na zprávy či stránky, které požadují vaše osobní údaje, nebo na zprávy odkazující na neznámou webovou stránku, která požaduje některé z těchto údajů:

  • uživatelská jména,
  • hesla,
  • rodná čísla,
  • čísla bankovních účtů,
  • kódy PIN (Personal Identification Number),
  • úplná čísla platebních karet,
  • jméno vaší matky za svobodna,
  • datum narození.

Nevyplňujte žádné formuláře ani přihlašovací obrazovky, na které tyto zprávy odkazují. Pokud vás někdo požádá o vyplnění formuláře osobními údaji, nenechte se zlákat k jejich vyplnění. Když do takového formuláře začnete zadávat data, vaše údaje mohou být odesílány podvodníkům i v případě, že nestisknete tlačítko pro odeslání.

Pokud dostanete zprávu od někoho, koho znáte, ale zpráva se vám úplně nezdá, mohlo se stát, že účet vašeho známého byl napaden počítačovým podvodníkem a ten se pokouší vylákat od vás nějaké peníze nebo informace. Proto buďte opatrní, jak odpovíte. Docela běžná taktika je urgentní žádost o poslání peněz – že dotyčný uvízl v cizí zemi, okradený o peníze i telefon, takže mu ani nejde zavolat. Zpráva vás může také vyzývat ke kliknutí na odkaz, abyste se podívali na obrázek, článek či video, přičemž odkaz ve skutečnosti vede na web, který se může pokoušet ukrást vaše údaje. Takže než na něco kliknete, pořádně si to rozmyslete.

Nikdy nezadávejte heslo na stránkách, na které jste byli přesměrováni z nedůvěryhodného odkazu v e-mailu nebo chatu

I kdybyste byli přesvědčeni, že se jedná o důvěryhodný web, například o vaši banku, raději na příslušný web přejděte kliknutím na záložku nebo zadáním adresy přímo do prohlížeče.

Neodesílejte své heslo e-mailem a nikomu jej nesdělujte

Hesla představují klíč k vašim účtům a internetovým službám. V běžném životě si také rozmyslíte, komu půjčíte své klíče. Legitimní weby a služby nežádají o zasílání hesel e-mailem. Na žádné žádosti o zadání hesel k webům proto neodpovídejte.

Hesla jsou velmi důležitá, a tak byste si vždy měli dobře rozmyslet, komu je sdělíte – včetně přátel a rodiny. Když své heslo prozradíte, zvýší se pravděpodobnost, že by někdo mohl váš účet použít způsobem, který jste nedovolili, nebo jej zneužít, protože získá přístup k údajům, které si chcete nechat pro sebe. Pokud například někomu prozradíte heslo k e-mailu, tento člověk si může číst vaše soukromé e-maily, pokusit se pomocí vašeho účtu získat přístup k ostatním službám, které používáte (např. internetovému bankovnictví nebo sociálním sítím), nebo se za vás prostřednictvím účtu vydávat. Pokud tedy své heslo někomu sdělíte, musíte se spolehnout na to, že jej neprozradí nikomu dalšímu, ať už záměrně nebo omylem.

Při přihlašování na internetu dávejte dobrý pozor

Všímejte si signálů informujících o vašem spojení s webovou stránkou.

Nejprve se podívejte do adresního řádku prohlížeče a zkontrolujte, zda adresa URL vypadá reálně. Také byste se měli podívat, zda adresa webu začíná protokolem https://. To znamená, že připojení k webu je zašifrované, a lépe tak odolává pokusům o nekalou manipulaci. U některých prohlížečů se v adresním řádku vedle protokolu https:// objevuje ikona zámku, která zdůrazňuje, že se jedná o šifrované a tím pádem bezpečnější připojení.

Hlaste podezřelé a podvodné e-maily

Umožňuje to většina poskytovatelů e-mailových služeb, včetně Gmailu. Když nahlásíte podezřelou zprávu v Gmailu, pomůžete zablokovat příslušného uživatele, aby vám nemohl posílat další e-maily, a také pomůžete našemu týmu pro zneužívání služeb do budoucna zastavit podobné útoky.