Používejte bezpečné sítě

Buďte opatrní pokaždé, když pro připojení k internetu používáte síť, kterou neznáte nebo jí nedůvěřujete – například veřejnou síť Wi-Fi v kavárně. Provozovatel sítě může monitorovat veškerý provoz v síti, a to včetně osobních údajů.

Pokud však používáte službu, která zašifruje vaše připojení k webové službě, bude špehování vašich aktivit pro ostatní mnohem složitější. Ve výchozím nastavení je proto připojení k Gmailu mezi vašim počítačem a Googlem šifrováno. Chráníme tak vaše aktivity na Googlu před případným špehováním. Používáme ještě další ochranu, známou jako šifrování SSL v celém průběhu relace. Jedná se o výchozí nastavení při přihlášení do Disku Google a mnoha dalších služeb.

Při surfování po internetu si všímejte signálů o připojení k webu

Nejprve se podívejte do adresního řádku prohlížeče a zkontrolujte, zda adresa URL vypadá reálně. Také byste se měli podívat, zda adresa webu začíná protokolem https://. To znamená, že připojení k webu je zašifrované, a lépe tak odolává pokusům o nekalou manipulaci. U některých prohlížečů se v adresním řádku vedle protokolu https:// objevuje ikona zámku, která zdůrazňuje, že se jedná o šifrované a tím pádem bezpečnější připojení.

Pokud se připojujete prostřednictvím veřejné sítě Wi-Fi, může kdokoli v blízkém okolí monitorovat údaje, které se přenášejí mezi vaším počítačem a hotspotem Wi-Fi, není-li vaše připojení šifrované. Ve veřejných sítích byste neměli provádět důležité aktivity, jako např. internetové bankovnictví nebo nákupy na internetu.

Pokud používáte síť Wi-Fi doma, měli byste si pro lepší zabezpečení nastavit heslo směrovače. Postupujte podle pokynů poskytovatele internetových služeb nebo výrobce směrovače a místo výchozího hesla zařízení, které zloději znají, si nastavte vlastní. Pokud se zloději dostanou do vašeho směrovače, mohou měnit nastavení a sledovat vaše aktivity na internetu.

V neposlední řadě byste si měli zabezpečit i domácí síť Wi-Fi, aby ji nemohli používat ostatní. Nastavte si heslo na ochranu sítě Wi-Fi, které by mělo stejně jako u ostatních hesel splňovat určité parametry – zvolte dostatečně dlouhé heslo, které je jedinečnou kombinací čísel, písmen a znaků, aby se nedalo snadno uhodnout. Při konfiguraci sítě si zvolte nastavení WPA2 pro vyšší stupeň ochrany.

Bezpečnostní nástroje

Objevte pět nejlepších online bezpečnostních funkcí Google určených k zabezpečení vaší rodiny na internetu.

Účty Google

Zabezpečte účet Google ještě lépe

K účtu Google můžete přidat další úroveň zabezpečení a to tak, že aktivujte dvoufázové ověření. Pokud je dvoufázové ověření zapnuté, odešle Google do vašeho mobilního telefonu heslo vždy, když se někdo pokusí přihlásit z neznámého počítače. To znamená, že se potenciální útočník do účtu nebude moci přihlásit ani v případě, že odcizí nebo uhodne vaše heslo, protože nebude mít přístup k vašemu telefonu. Nyní se můžete chránit pomocí toho, co znáte (heslo), i pomocí toho, co máte (telefon).

Další informace

Kliknutím na své jméno nebo obrázek v pravém horním rohu a potom na možnost Účet otevřete svá nastavení.

V horní části klikněte na Zabezpečení. V sekci Heslo klikněte na Nastavení u položky Dvoufázové ověření.

Zobrazí se podrobný průvodce, který vás provede procesem nastavení.

Poté budete znovu přesměrováni na stránku nastavení dvoufázového ověření. Zkontrolujte své nastavení a přidejte záložní telefonní čísla.

Hotovo! Při příštím přihlášení obdržíte SMS s ověřovacím kódem.

Chrome

Procházejte web v soukromí

Chcete-li procházet web v soukromí, můžete v prohlížeči Chrome ve svém počítači, tabletu nebo telefonu použít anonymní režim. V anonymním režimu se navštívené stránky a stažené soubory nezaznamenávají do historie prohlížení ani stahování.

Další informace

Na liště prohlížeče klikněte na nabídku Chrome → klikněte na Nové anonymní okno.

Otevře se nové okno s ikonou anonymního režimu v rohu. Chcete-li anonymní režim ukončit, stačí okno zavřít.

Účty Google

Váš účet Google po vašem

Na stránce nastavení účtu Google jsou zobrazeny služby a informace přiřazené k vašemu účtu a můžete zde změnit nastavení zabezpečení a soukromí.

Další informace

Kliknutím na své jméno nebo obrázek v pravém rohu a potom na možnost Účet otevřete svá nastavení.

Účty Google

Dostávejte upozornění, pokud se vaše jméno objeví na webu

Sekce Já na webu vám pomůže zjistit a spravovat informace, které se lidem zobrazí, když vás budou vyhledávat na Googlu. Můžete zde nastavit Upozornění Google a sledovat, zda se o vás na internetu zobrazují informace. Sekce vám také bude automaticky navrhovat vyhledávací dotazy, které byste mohli chtít sledovat.

Další informace

Přihlaste se k účtu Google a přejděte do sekce Já na webu.

Klikněte na tlačítko Spravovat webová upozornění a kliknutím na červené tlačítko vytvořte upozornění.

V textovém poli se objeví vaše jméno. Kliknutím do textového pole zobrazíte další doporučená upozornění.

Chcete-li upozornění přidat, klikněte na tlačítko Přidat. Kliknutím na ikonu tužky můžete upozornění upravit a kliknutím na ikonu koše je smažete.

V rozbalovací nabídce Jak často vyberte frekvenci zasílání upozornění.

Účty Google

Spravujte data uložená v účtu Google

Hlavní panel Google zobrazuje vše, co je uloženo ve vašem účtu Google, a nabízí přehled části vaší nedávné aktivity na účtu. V jednom centrálním místě můžete snadno zobrazit data, aktivitu a nastavení služeb jako Blogger, Kalendář, Dokumenty, Gmail, Google+ a další.

Další informace

Přejděte na Hlavní panel, na kterém zobrazíte přehled dat souvisejících s vaším účtem a můžete zde spravovat osobní nastavení.

Zde můžete zobrazit a spravovat data uložená v účtu Google.

Zobrazit další bezpečnostní nástroje