Přejít na obsah

Jak mají svítit světla ? Seřízení světel ?


Doporučené příspěvky

Zdravím, nemáte někdo nějakou šablonu podle ktere bych si seřídil světla ? mam bouchnutou přední stěnu od toho jelena a tak to potřebuju trochu poťukat a dát do původního stavu aspon at světla svítí do správné výšky :P

Na technické by se asi hodně ptali kdyby to svitilo uplně do pryč, jasny že by mi to tam měli seřídit ale rád bych to udělal předem.

 

Dík :)

Odkaz ke komentáři

Návod od DOLIHO:

 

Světlomety se seřizují při tlumených světlech. Jelikož správně nastavené světlomety jsou významným prvkem bezpečnosti jízdy, je tento úkon předmětem předpisu vyhlášky (FMD č. 41/84 Sb.). Technické hodnoty s předepsaným nastavením světlometů jsou uvedeny dále. Nejjednodušší přesnou pomůckou k seřízení světel je stěna kolmá k podkladu, na kterém stojí kontrolovaný automobil. Na stěnu je třeba nanést čáry podle skicy na obr. dole. Automobil, zatížený pouze řidičem, se správně nahuštěnými pneumatikami přistavíme tak, aby byly oba světlomety vzdáleny 5m od zmíněné stěny. Vyhláška uvádí toleranci sklonu světelného paprsku od roviny vodorovné procházející osou světlometů, v rozmezí 1 až 1,5%. Při využití plného rozsahu dovoleného zatížení vozu je povolen sklon světelného paprsku v rozmezí od 0,5% do 2,5%. Pro ujasnění: skloníme li světelný paprsek o 1% tak na vzdálenosti 5metrů, protne světelný paprsek stěnu o 5 cm níže. Čili - jmenovitá hodnota průsečíku světelného paprsku tlumeného světla ve vzdálenosti 60 mm pod rovinnou vodorovnou odpovídá sklonu 1,2 %.

Příprava se sestává z překreslení schématu obrázku na stěnu. Odměříme si vzdálenost středu světlometů od země (cool.gif, tuto čáru © naneseme na stěnu, 60mm pod ní nakreslíme čáru (d). Dále nakreslíme středovou čáru (a) a na každou stranu odměříme 505mm protínající se čáry nám dají 4 body (dálkové, tlumené).

 

post-18-1282554503_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři

Ano, na technické to seřídí, ale je otázka, kdy na tu technickou půjde. A alespoň pro přibližné seřízení je ten návod naprosto dostačující. Já sám ho využil po výměně za čiré L+K lampy a následně na STK kontrola světel OK (jen levé malinko ještě přizvedl nahoru).

Odkaz ke komentáři
nemusíš tam jít kvůli TK, stačí tam zajet a domluvit se s technikem, že potřebuješ jen seřídit světla.. :)

 

Tak to jsem nevěděl...Zase o malinko chytřejší...

Upraveno uživatelem Noac
Odkaz ke komentáři
nemusíš tam jít kvůli TK, stačí tam zajet a domluvit se s technikem, že potřebuješ jen seřídit světla.. :)

 

Jasný, ale i tak, dostaneš se tam hned?

A třeba u nás (STK Lednice) si to nedovedu ani představit, čekací doba na lince byla cca 2 hod. (bez rozdílů úkonů - STK, evidenčka, cokoliv jiného - prostě šup do fronty), jsem myslel, že mě je*ne, navíc to bylo ještě na přelomu zima/jaro a byla kosa jako prase.

 

To už bych zkusil spíše autoservis.

Odkaz ke komentáři
Regloskop má každý slušně vybavený autoservis a za 50 Kč ti to během chvilky seřídí. Je to podle mě lepší, než si malovat na zeď nějaký čáry a seřizovat to sám...

 

Tak to určitě, s tím malováním zaberu min půl hod a takhle to vyjde lépe.

Odkaz ke komentáři
  • o měsíc později...

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...